Децата и чужди езици

Децата са герои при опознавате на околната среда особено през първите седем години. Няма родител или учител, който да не се удивлява на способностите на децата да възприемат и обработват огромно количество информация. Това е и причината да успяват много лесно да научат и чужд език още от ранна детска възраст. Във все повече езикови школи се въвеждат обучения на курсисти на две, три или четири годишна възраст. Децата се разделят по възрасти, а игрите са основа на техните обучения в езиковата школа. Всичко е много забавно и лесно за възприемане. Ето защо:

  • Те не умеят да сравняват

Много важно условие е децата да не бъдат научени да сравняват новия език с майчиния. На възраст до 7 години това е много лесно. Педагозите знаят това и го прилагат при обученията в езиковите школи. Чрез многократни повторения децата се научават да възприемат новия език почти като майчиния.

  • Не използват майчиния си език

Една реномирана езикова школа не би трябвало да използва майчиния език като средство за научаване на чужд език. Това е валидно особено при обучението на деца. Те са склонни да възприемат всяка новост и педагозите от езиковата школа се „възползват“ от това. Прилагат методи за научаване на новите думи чрез картинки (флаш карти), с които употребата на майчиния език става излишна.

  • Забавлението – гаранция за научаване на езика

Децата са много по-склонни да се забавляват отколкото възрастните. Това ги кара да се отпуснат дори и в часовете, когато учат нов език в езикова школа. Използването на игри, песни, подходящи стихотворения в рими улесняват запаметяването и го правят лесно именно като „детска игра“.

  • Интерактивни методи

Много популярни сред методите, които все повече езикови школи използват са така наречените интерактивни методи. В тях се включват използването на интерактивна бяла дъска, активното използване на интернет за получаване на информация. Активното участие на децата е сред най-новите методи, които използват преподавателите в една модерна езикова школа за лесно и бързо научаване на новия език.

Защо децата учат по-лесно чужди езици